Cold Turkey – Nie marnuj czasu!

Przypomnij sobie ile razy obiecałeś/aś sobie, że gdy usiądziesz przed komputerem będziesz pracować w pocie czoła do momentu, aż zobaczysz cieszący cię rezultat, a tu nagle twój znajomy opublikował zdjęcie swojego kotka na facebooku i zaczyna się maraton surfowania po internecie, a z twojego projektu pozostaje tylko niezrealizowany plan, z aplikacją Cold Turkey taki scenariusz nie będzie ci sprzyjał.

Program Cold Turkey ma na celu blokowanie wyznaczonych przez ciebie stron internetowych oraz programów komputerowych w ustalonych godzinach, to Ty decydujesz kiedy masz zamiar pracować a kiedy odpoczywać, a ponowne uruchomienie komputera w niczym tu nie pomoże.

Zacznę od opisania podstawowych funkcji programu, a jest ich naprawdę wiele.

Zaraz po uruchomieniu programu wita nas nasz kokpit, w którym ukazuje się diagram informujący ile czasu udało nam się zaoszczędzić na nie oglądaniu rozpraszających nas treści oraz ile takich stron pożerających czas program zdołał do tej pory zablokować.

W zakładce Block List możemy ustalić jakie strony internetowe oraz jakie aplikacje zainstalowane na naszym komputerze chcemy zablokować, a jeżeli nie przychodzi nam do głowy adres pożeracza czasu to spokojnie, program posiada wbudowaną listę jak i również posiada bazę stron pornograficznych, nie jest istotne czy podamy adres w formacie „www.facebook.com” czy „facebook.com” lub nawet „www.facebook.pl”, program blokuje adres który posiada nazwę

„facebook” w swoim adresie, tak więc nie możemy już przeskoczyć blokady.

Naszą czarną listę możemy blokować na kilka sposobów, jednym z nich jest blokada od-do, to znaczy, że gdy ustalimy sobie daty w jakich blokada ma działać to będzie ona działać przez 24 godziny w wyznaczonych przez nas dniach.

Drugim ze sposobów jest blokowanie dni tygodnia, co oznacza, że gdy w poniedziałek ustalimy blokadę między godziną 10:00 a 18:00 to przez te 8 godzin nie będziemy mieli dostępu do wybranych przez nas stron bądź aplikacji, oczywiście możemy zablokować 7 dni w tygodniu, na przykład od poniedziałku do piątku pracujemy od 09:00 do 17:00 a w weekendy dajemy sobie więcej swobody i ustalamy blokady pomiędzy 11:00 a 16:00.

Aczkolwiek nie jesteśmy robotami, należy nam się przerwa. Program pozwala na ustalone przez nas przerwy, np. 2 godziny pracy to 10 minut przerwy, wtedy wszystko zostaje nam odblokowane na wyznaczone przez nas 10 minut, po upływie czasu na przerwę w oknie przeglądarki pojawia się cytat bądź statystyka, która ma nas motywować, a aplikacja z której korzystaliśmy, na przykład gra komputerowa zostaje wyłączona automatycznie przez program Cold Turkey.

Aby Cold Turkey mógł blokować strony internetowe musimy zainstalować rozszerzenie w naszej przeglądarce, program daje nam taką możliwość bez szukania jej w internecie, wystarczy jedno kliknięcie, jeżeli nie zainstalujemy rozszerzenia lub usuniemy je podczas czasu, w którym mamy włączoną blokadę program wyłączy naszą przeglądarkę po upływie 20 sekund.

Program Cold Turkey to jedno z najlepszych dostępnych rozwiązań tego typu, ciekawostką jest, że został napisany przez studenta, który borykał się z problemem marnowania czasu w internecie, zamiast pracować na studiach, a że był sprytny to przechytrzył samego siebie i zaimplementował szereg ciekawych rozwiązań aby nie odblokować sobie dostępu do internetu, póki nie skończy pracy. Na szczęście jego pomysł możemy kupić na stronie podanej poniżej, myślę, że zaproponowana cena jest niczym w porównaniu z możliwościami i efektami jakie program oferuje.

Autor programu napisał także aplikację motywującą nas do pisania, ale o tym kiedy indziej.

Written by PatrykSynowiec